Logika to rozum najpłytszy, posiadają go nawet maszyny. A erotyka jest wdziękiem płci. A relatywistyczne paradoksy zniekształcają obrazy a nie ich źródła.

„Pod tą wszechstronnością kryje się pustka,
brak sympatii do czegokolwiek.”

I.I.Obłomow


A fizyka nie może być stekiem formuł nie do pojęcia, algorytmami
dla liczydeł.Translate
into English

Translate into
other languages
- Select Language


===
Blog > Komentarze do wpisu
Open Office 2.4 PL

  Darmowy pakiet biurowy. W jego skład wchodzą niezależne aplikacje:

Linux procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Warto też zwrócić uwagę na takie moduły jak: edytor HTML czy też moduł do tworzenia wzorów matematycznych Formuła. Umożliwia m. in.: eksport do PDF, zawiera również ulepszone filtry formatów MS Office jak również wsparcie dla dokumentów MS Office 2003 (XML). Od wersji 2.0 natywnie obsługiwany jest już format OpenDocument.    dobreprogramy.pl
    A moje pierwsze wrażenia ... -
    Coś mi się zdaje, że on lepszy od MS Word a może i od FrontPage, którego zresztą w najnowszym MS Office już nie ma – podobno został zastąpiony tam czymś lepszym.
    Ale jeszcze niewiele umiem – na przykład edytować wzory matematyczne. Jednak przykładowe wzory prezentują się zachęcająco. Warto o nie powalczyć.

Niniejszą notkę edytowałem w OpenOffice.org Writer i w nim zapisałem jako dokument html. I skopiowałem go tutaj, do tego bloxa - na próbe. - Ale OpenOffice pozwala zapisać ją nawet w formacie PDF - to duża korzyść, bo edytory z MS Office tego nie potrafią a darmowy Adobe Reader pozwala tylko czytać, pisać nie. - OpenOffice swoje dokumenty pozwala zapisywać także jako DOC, obsługiwane przez Worda z MS Office. I odwrotnie - OpenOffice czyta dokumenty edytowane w MS Word. - Zresztą obsługuje jeszcze kilka formatów.

PS. - Kilka lat temu eksperymentowałem z OpenOffice ale wtedy wydał mi sie bardzo wolny - może teraz będzie lepiej.

      MS Word też potrafi swój dokument zapisać jako html, ale do jego kodu dodaje tyle bajerów, że plik staje sie kilka razy dłuższy od pliku edytowanego np. w MS FrontPage czy w innych edytorach HTML, czyli do Internetu nie bardzo sie nadaje.


Uwaga. - Skompresowane pakiety instalacyjne OpenOffice 2.4.0 PL są do pobrania także w innych witrynach, na przykład w http://pl.openoffice.org/product.download.html - ale z nazw plików sie domyślam, że one są dla Windowsów 32-bitowych. Nie jestem więc pewien czy on u mnie dobrze chodzi.
     Uwaga. - Są tam pliki z Javą (JRE) i bez Javy. W niektórych edycjach Java jest potrzebna.

niedziela, 20 kwietnia 2008, fg2002
Tagi: edytory
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/04/20 19:28:05
J uważa, że oba pakiety są równie dobre. Oba mają swoje lepsze i gorsze strony. Ja własnie niedawno napisałam dyplom na Open i bardzo fajnie mi szło. Robiłam kilka wykresów, tabele, wszystko ładnie się dawało obrabiać.
-
fg2002
2008/04/20 19:47:59
Ale pisanie wzorów to makabra. - Narzędzie prymitywne, wymagające dopisywania tekstowych komend, a jaki szajs z tego wyjdzie, dowiem sie dopiero po zakończeniu edycji. - Edytor Equation będące dodatkiem do MS Word jest naprawde boskie - tam to co robie widze na bieżąco, więc dopiero gdy wzór mi sie podoba, go zatwierdzam i zamieniam w obrazek. I żadnych komend - wszystko wybieram myszą. - Equation to naprawde arcydzieło - dowodzą tego wszystkie napisane przeze mnie wzory.
- Ale mówi sie trudno, nadal będe poznawał OpenOffice i Linuksy, bo już naprawde mam serdecznie dość Microsoftu, do obrzydzenia. - Ale Windows mimo wszystko mógłby być, gdyby nie na coraz bardziej chamskich warunkach.
-
Gość: J, *.nice.hnet.pl
2008/04/20 22:31:08
Formula faktycznie wydaje sie byc mnie klikalna a bardziej 'pisalna' niz equation. Ale wydaje mi sie że na bieżąco jest wyświetlany wynik pisania. I dodatkowo, jest pewien wybór standardowych funkcji, które można sobie kliknąć. Reasumując - moim zdaniem, można sobie kliknąć w np pierwiastek, ale można sobie też napisać sqrt, jeśli ktoś pamięta że to akurat jest pierwiastek.
W ogóle mam wrażenie, że różnica między pisaniem poleceń, a wybieraniem ich myszką, jest taka, że są dla innych grup użytkowników. Jeśli ktoś używa tych poleceń rzadko - woli kliknąć myszką, bo nie musi tego pamiętać. Jeśli ktoś używa często - woli napisać, bo pisze mu się szybciej niż klika myszką.
Open office w każdym razie, udostępnia oba sposoby edycji równań.
-
fg2002
2008/04/20 22:47:35
No, nie zawsze - bo np. by postawić kursywe pionowo, musze przed nią dopisać tekst nitalic (podobnie nbold - by odchudzić).
- A jeśli jest bieżący podgląd edycji w Formula, to jak go uruchomić - chodzi mi o kształt edytowanego wzoru, na każdym jego etapie, a nie o podgląd jego kodu.
-
Gość: J, *.nice.hnet.pl
2008/04/20 23:06:51
Ja to zrobiłem tak - uruchomiłem Writera, czyli odpowiednika Worda, w menu wybrałem Wstaw- Obiekt- Formuła i wtedy ekran podzielił mi sie na dwie ramki - wyżej mam podgląd na wzór, na dole mam tekst wzoru. Bodajże trzeci przycisk w menu od prawej strony licząc to polecenie 'aktualizuj', która pokazuje jak wygląda teraz to co mamy wpisane na dole. A odnośnie atrybutów czcionek, czyli bold/italic - faktycznie jedyne co znalazłem to menu Format - gdzie można ustawić te atrybuty globalnie dla wszystkich zmiennych, funkcji, liczb i tekstu. Trudno mi powiedzieć na ile te opcje różnią się w zależności od wersji OpenOffice.
-
fg2002
2008/04/21 05:15:03
Czyli podgląd wzoru jest tylko podczas jego edytowania w dokumencie Writer, a w Equation jest zawsze - w nim zaznaczam edytowany wzór i kopiuje go do edytora obrazków (Paint, IrfanView) i mam co trzeba. - W porównaniu z Equation to ten Math jest bardzo prymitywny. Ale z tym sie moge zgodzić - zniose pewne niewygody po to by z Microsoftu uciec. No i w miare praktycznego oznawania Math będzie stawał sie on przychylniejszy.
- A kilka godzin mnie tu nie było, bo coraz gorzej było u mnie z Internetem, aż w końcu w ogóle go nie było. Nawet poznikały ostatnie zmiany wyedytowane w tym bloxie.
-
Gość: , *.ippt.gov.pl
2008/12/01 12:18:57
@fg2002: ten Equation z ms Offica nadaje się do prawie niczego. No może kilku wzorów. Spróbuj w nim wyklikać jakieś większe wzory z kilkoma indeksami lub macierzami to dopiero szlak może trafić, bo trzeba celować myszką w takie maciupkie kwadraciki.
-
fg2002
2008/12/01 12:24:55
Jeszcze nie wymyślono niczego lepszego od Equation - nawet gdy nie potrzebuję wzorów, to je piszę, bo w Equation to ogromna przyjemność. A wzory śliczne, aż się chce przytulać.