__ Logika to rozum najpłytszy, posiadają go nawet maszyny.
Archiwum
Tagi

„Pod tą wszechstronnością kryje się pustka,
brak sympatii do czegokolwiek.”

I.I.Obłomow


A fizyka nie może być stekiem formuł nie do pojęcia, algorytmami
dla liczydeł.
Ani paradoksalna.

.Translate
into English

Translate into
other languages
- Select Language


===
Skopiuj CSS
sobota, 22 października 2016
Nie tylko Eine pisze o mnie

Że pisze o mnie wspominam na przykład tu i tu. Ale poza nim całą notkę poświęcił mi tylko zikuk. Tak mi się zdaje. I że nie wszystko on zrozumiał - wypominam to mu w mojej notce zikuk-nie-wie-że-w-Salonie-nie-wolno-o-mnie-pisać.

Poza tym Eine zapowiada bardzo poważną rewolucję w teoretycznych podstawach fizyki. Nie tylko tu, gdzie w komentarzu wspomniał o mnie em477.

A zikukowi podpowiem, że

 Wszystko co się rusza podlega zjawisku Dopplera

 

A mówiąc krótko, jak nazwa wskazuje, bo podlega mu energia kinetyczna - ruchomej masy.

czwartek, 20 października 2016
Dlaczego balonistce wiatr nie rozwiewa włosów

Bo balonistce wiatr nie wieje. Bo wiatr ją unosi, ze swoją prędkością. Tak jak eter unosi obiekt materialny. Wiatr Plancka kwantów h - które uderzają w obiekt (w masę m cząstki) z szybkością c. Z częstością ν. Czyli z energią E=hν = mc2. Eter własny ±c , z wszystkich stron ...

środa, 19 października 2016
Będę twoją panią


7zan Oz 

Ostatnio pokazuję same obrazki bo nie mam o czym pisać, nie dzieje się nic aż tak ważnego by chciało się do tego przyczepić. - A o pieskach francuskich ładniej napisał Sakiewicz - podoba mi się. Obrazki też. A "demokratyczna opozycja" za bardzo mi się nie podoba. I Wspólna Europa, spółka jednoosobowa.

i śpiew

7zan Oz 


Galileusz też miał ciężkie życie.

Za pedantycznymi, a czasem wręcz śmiesznymi formułami krył się niepokój intelektualny. Nauka Arystotelesa była już oczywiście przebrzmiała, zaś roztropni ludzie dobrze o tym wiedzieli. Ilu jednak owych roztropnych było? Ile mogli zdziałać wobec przemożnie ciążącego autorytetu uniwersytetów i doktorów nauk?” - napisał Émile Namer w [34/73].

Czyli zawsze tak było. I zawsze coraz gorzej.

wtorek, 18 października 2016
Niech żywi nie tracą nadziei

osiedle popegeerowskie
foto 7zan Oz

poniedziałek, 17 października 2016
Wszystkie fotografie tego autora są piękne i prawdziwe


foto 7zan Oz

niedziela, 16 października 2016
Droga jest daleka, lecz trzeba iść


foto 7zan 0z 

"Droga jest daleka, lecz trzeba iść
za to co nas czeka, wypijmy bracia dziś."

- Tak zaczynała się pieśń którą śpiewaliśmy w szkolnym chórze. A ja kreowałem (!) jeszcze rolę szefa, Olega Koszewoja (znów główna rola) w szkolnym kółku teatralnym. Całą operę widziałem w Operze Bałtyckiej, poza tym film i przeczytałem książkę. I prawdopodobnie widziałem dramat, w teatrze. A potem okazało się że Oleg Koszewoj był szpiclem gestapo i wydał swoich kolegów i koleżanki - zabito go razem z nimi, w tym z Zoją Kosmodiemskają (nie wiem dlaczego nie wymieniono jej w obsadzie filmu - chodzi o film Młoda gwardia). - Natychmiast tę, podobno bohaterską grupę, wymazano z historii.*

Zapamiętałem tylko Olega Koszewoja i Zoję Kosmodiemską, która, jak się teraz z Google dowiedziałem, tak naprawdę nie należała do Młodej gwardii - walczyła w innej grupie. - Pamiętam także inne książki (i filmy) z lektury obowiązkowej, ich tytuły i główne postacie, nad-ludzi radzieckich. Były to czasy, socrealizmu (lata 1950-te). - Ale fotografie 7zan Oz'a są prawdziwe i piękne.
    A o Zoji może coś mi się pomyliło (60 lat minęło), ale raczej nie. A ta fotografia jest niedzielna.

__________________________________________________
*  W Google nie znalazłem informacji o tym że Koszewoj był zdrajcą, ale gdzieś czytałem lub słyszałem że po latach znaleziono archiwa Gestapo i tam podobno o tym było.

sobota, 15 października 2016
Kto to jest Bob Dylan

Zachodzę w głowę.

Ale prawdę mówiąc, o innych noblistach też tego nie wiedziałem. Jednak o niektórych, już nagrodzonych, chciało mi się dowiedzieć.


PS. - Polecam damskimokiem.blox , notkę o profesorze Andrzeju Krzywickim, autorze książki Diabelski mlyn, najpiękniejszej książki o Polsce i Polakach. Warto wiedzieć kto to.

czwartek, 13 października 2016
Filozoficznego myślenia nie można się nauczyć, nauczyć się można tylko filozoficznie bleblać

fenomenologicznie, ontologicznie, metodologicznie. 

A logiczne myślenie to tylko przetwarzanie danych, algorytmiczne.

Weizsäcker uważał że filozofia przeszkadza zwyczajnej, poprawnej fizyce, ale przydaje się w czasie przełomów, gdy dokonuje się wielkich kroków. - Czyli dreptacze nie powinni udawać filozofów - ich kapitulanckie bleblanie hamuje rozwój.

wtorek, 11 października 2016
Bełkot nie może być częścią kultury

    Na przykład fizyka której nie mogą pojąć wykształceni ludzie. - Tak rozumiem słowa Schrödingera.

    Ale te słowa dotyczą także handlu. Bo handlowe oferty są formułowane już takim "naukowym" żargonem, że klient ni w ząb ... Nawet nie wie czego nie rozumie, bo tyle w tym gęsiej "łaciny", domyślam się że anglojęzycznej. - Nie domyślam się o co inni pytają. Na przykład myślałem że pytanie o to czy można przenieść utrzymanie domeny zarejestrowanej u innego rejestratora, czyli "jak dokonać transferu domeny" jest pytaniem o skopiowanie (albo przeniesienie) witryny z jednego serwera na inny, innego dostawcy (providera, operatora). A właśnie chcę skopiować moją witrynę WWW na inny serwer, więc spytałem czy udostępnią mi puste miejsce, bez szablonów, baz danych i innych bajerów. - Z odpowiedzi dowiedziałem się że transfer to przeniesienie obsługi domeny pomiędzy rejestra­torami, i domyślam się że nie o to mi chodzi. Że chodzi mi o "usługę serwera". I że przeniesienia danych nie wykonują, nawet odpłatnie. Rozumiem to, że przeniesienie jest możliwe, ale muszę je wykonać sam. To mi wystarczy, ale nie będę się spieszył, jeszcze podociekam. Bo współczesny handel nie jest kulturą. 

PS. - Później zauważyłem że kontakt@nazwa.pl , w odpowiedzi na mój mail z pytaniami, przysłał mi przygotowaną ofertę. - Ale nigdzie nie widzę Umowy, jakiegoś Regulaminu ... - Poza tym pogmerałem w Internecie, różne fora, i nie znalazłem w nich nic dobrego. - I u siebie, w tym blogu, znalazłem tag strona-witryna-domena-serwer-hosting - teraz wpisałem go niżej. Czyli już w tym temacie tu próbowałem.
     To skandal, że handlarze na proste pytania opowiadają kolorowymi reklamami nie na temat. Bo już taki "marketing", niegramotny.

Uwaga. - Na forum ktoś spytał dlaczego maile przychodzące z nazwa.pl często kierowane są do śmieci. - Coś w tym jest, bo teraz, by otworzyć mail który tu wspominam, muszę kliknąć okienko z pytaniem Czy chcesz zezwolić tej witrynie internetowej na otwarcie programu na tym komputerze ? - Jakiej witrynie, jakiego programu - czy to nie jest zwykły mail? - Dopóki nie klikniesz, twój komputer jest sparaliżowany. Może kliknięcie uruchamia jakiś ichni program, którego antywirusy nie lubią?

poniedziałek, 10 października 2016
Już tylko tęsknota za wolnością kloszarda

Ale kto mi pozwoli ...

niedziela, 09 października 2016
"kto nas atakuje, nie wygra. Polska pozostanie Polską"

  - powiedział prezes PiS hybrydom. Współczesnym kolonizatorom. - Polacy są z Panem.

sobota, 08 października 2016
Energia i częstość światła zmieniają się w zależności od ruchu obserwatora
zgodnie z tym samym prawem

- napisał Einstein.* - Ja rozumiem to tak

Pierwszy wzór jest moim "relatywistycznym" (dopplerowskim) rozwinięciem wzoru Einsteina, a ostatni wzoru Plancka.
I uważam że w obu wypadkach chodzi o wewnętrzny czynnik Lorentza. - Zobacz definicje.

Uwaga. - Ponieważ już wiadomo czym są paradoksy wewnętrzne i zewnętrzne, to nie są one już paradoksami  - pierwsze są już wartościami właściwymi a drugie niewłaściwymi, obliczonymi niewłaściwymi wzorami. - Może później uda mi się ująć to ładniej. 

____________________________________________________________________
*  Einstein napisał to w artykule O elektrodynamice ciał w ruchu
       Mam go w książce 5 prac, które zmieniły oblicze fizyki, na stronie 147.

piątek, 07 października 2016
Nie zamykaj otwartych drzwi, bo to że są otwarte znaczy że ktoś tak potrzebuje

- wyjaśnił mi mężczyzna gdy usiłowałem je zamknąć (bo kaloryfery stygły). - A że nie należy zamykać zamkniętych drzwi, sam się domyśliłem.

Nie rozpoznaję ludzi, a nieznajomym się nie kłaniam - to normalne! - Prozopagnozja, czyli ślepota twarzy.
Mam coraz większe trudności w oglądaniu telewizji, nie tylko filmów, bo nie rozróżniam postaci.

Ale mimo wszystko człowiek nie powinien wierzyć w to, że jeden i ten sam foton ma tę samą szybkość względem wszystkich. W to powinni wierzyć tylko najgłupsi.

Fizyka oficjalna - Eine twierdzi że jej nie ma, a przynajmniej w uniwersytetach

Bo na uniwersytetach każdy może uczyć takiej fizyki jakiej chce, byle tylko potwierdzały ją eksperymenty. Bo:

"Uniwersytet to miejsce wolności i autonomii myślenia , oraz głoszenia idei i hipotez naukowych o przyrodzie. Wobec tego nauczanie fizyki w Warszawie nie jest takie samo, jak w Poznaniu ,ani takie samo jak w Lublinie ,itp.Wydział fizyki i wykładowcy mają pełną swobodę w doborze treści nauczania różnych działów fizyki , metod nauczania i organizacji procesu dydaktycznego tej dyscypliny.Czyli głoszenie istnienia "Oficjanej wersji fizyki" jest nosensem ,wynikającym z braku wiedzy na temat kształcenia akademickiego w tej dyscyplinie."  zobacz

Czyli Eine lubi bajki. - Wobec tego niech odpowie na pytanie z jaką szybkością jechał Pan Kleks.

- Niech by tylko ktoś spróbował uczyć mojej interpretacji szczególnej teorii względności, czyli mojej fizyki, zamiast fizyki współczesnej ... To uniwersytety by go za genitalia powiesiły i z listy płac skreśliły. Bo właśnie "fizyka współczesna" jest fizyką oficjalną. - To uniwersytety stawiają pomniki na środku drogi.

Niech Eine spróbuje, zamiast tylko udawać awangardę. - Eine prze do przodu, stojąc w rozkroku. - Niech Eine przekroczy barierę c.


    A nasze osiedle nie jest aż tak stare a mimo to trochę jakby popegeerowskie.

czwartek, 06 października 2016
O 6 rano coś mi spać nie dało

  - Ciepłe kaloryfery !

    A ja pod kołdrą spałem. - Trzeba wrócić pod koc.

    Ale zimy tu sobie nie wyobrażam, bo nie tylko że prowincja, to jeszcze wydmuchów. - Obawiam się że będzie to ostatnia zima w moim życiu. A nawet nie cała ...
    A może tak lepiej będzie.

Ale póki co, trzeba się cieplej ubierać.

Tagi: erotyka
06:53, fg2002
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 października 2016
Nobel za topologiczne przejścia fazowe i topologiczne fazy materii

- Czyli za co? - Za wymyślenie topologii?

Mnie też o topologii wystarczy wiedza na poziomie obwarzanka, czyli precla, może wystarczyłaby ona o tym co ci panowie trzej topologią zrobili, ale wczoraj takiej wiedzy jeszcze nigdzie nie było - dziennikarze i fizycy się nie przygotowali, nawet Salonowi. Dlatego dzisiaj nawet tyle nie wiem.

Na razie wiem tyle co powiedziała prof. Maria Kamińska z Wydziału Fizyki UW, że "tegoroczni laureaci stworzyli jeden z najpiękniejszych opisów świata kwantowego". - Zobacz.
- Czyli potwierdza się moje twierdzenie, że fizyka nie jest dla kobiet (nasza Maria Skłodowska-Curie na szczęście była piękną mężczyzną).

Może "za co" obecnie najlepiej wyjaśnia tytuł Nobel-z-fizyki-za-matematykę-odmiennych-stanow-materii. - Przypuszczam że ma to taką rangę jak matematyka stanów nieustalonych w dynamice. Może są także kryteria stabilności i rezonanse. Czyli że jest to wielki krok do przodu, może do mechanicznego modelu próżni.

Nobliści: Duncan Haldane, David Thouless
i Michael Kosterlitz

wtorek, 04 października 2016
Nobel 2016 - za czarne dziury czy ciemną materię ?

   Bo chyba jeszcze nie za stworzenie świata. - Dzisiaj się przekonamy.

   Dawno, dawno temu w odległej galaktyce spotkały się dwie czarne dziury w niczym ... - bajdurzy Wyborcza.

PS. - Już rozdali, za technologię, topologiczną, radio powiedziało.

Czyli znów rzemiosło.

Ale to i tak lepiej niż za fantazję, sajenfikszen.

Poza tym dzisiaj i tak wszyscy o skrobankach.

Takie kwiatki ...

poniedziałek, 03 października 2016
Relatywistyczne paradoksy Einsteina istnieją, są zjawiskiem fizycznym, mechanicznym

ale dotyczą obrazów a nie generujących je obiektów (cząstek, źródeł). Są zjawiskiem klasycznym, bo są efektem klasycznego zjawiska Dopplera - spowalnia i się skraca nie zegar, ale jego obraz. Wydłuża się okres T i skraca się "długość fali", ale relatywistycznie, po einsteinowsku a nie klasycznie. Mimo że jest to zjawisko klasyczne ...

Aby ten fakt wyeksponować, moją fg powinienem napisać od nowa, ale ja już tego nie ogarniam (w tym miesiącu skończę 80 lat). I to, że istnieją paradoksy wewnętrzne i zewnętrzne. Miarą pierwszych jest wewnętrzny (jednoindeksowy) czynnik Lorentza, a drugich zewnętrzny (dwuindeksowy) czynnik Lorentza.* - Co prawda ich wzory są identyczne, γR=γRT , ale ich definicje są różne. I wewnętrzny czynnik działa na częstotliwości ν (na okresie T i "długości fali") ze wzoru Plancka E=h·ν  zaś zewnętrzny na "codziennym" ("zwykłym", kosmologicznym) czasie**. i jakiejkolwiek długości czegokolwiek, na przykład bliźniaka. Paradoks wewnętrzny działa na obrazach, czyli jest faktem obiektywnym, fizycznym, a paradoks zewnętrzny jest pomyłką, powstaje w para­echo­lokalizacji, czyli w echo­loka­lizacji niewłaściwej.

PS. - To nowy temat, jeszcze nie dopracowany.

Już bardzo dawno zauważyłem że równość obu czynników Lorentza mogła utrudniać zrozumienie Einsteina STW,
dostrzeżenie modelu,  gdy w każdym wzorze jest γ bez indeksów
. Bo fizycy współcześni nie rozróżniają.

Jak dobrze jest, gdy nikt i nic nie przeszkadza w myśleniu, ani w pozornie bezmyślnym dumaniu. 
Także podczas gry w kierki. A telewizor jest niesprawny.

______________________________________________
*  dotyczy to na pewno dylatacji i kontrakcji oraz paradoksów współczynników Dopplera - miarami pozostałych paradoksów, wewnętrznych i zewnętrznych, są na ogół inne współczynniki, nie czynniki Lorentza.
**  Może o takim czasie o jakim myślał Milne ...

sobota, 01 października 2016
A w sercu maj

  Ale obrazy Zinaidy Serebriakowej są ładniejsze. 
 
Poza tym muzyka. Od południa do teraz jej słucham, a teraz jest 17:00 i zaczyna się koncert a-mol Griega, czyli moje szczęście trwa. - A muzyce towarzyszą bardzo kompetentne bardzo interesujące rozmowy dwóch panów i ich gości. - Naprawdę tego jeszcze nie było. - To nie tylko muzyka, to mistrzowska edukacja. Na przykład ten koncert, i jego fachowe komentowanie, trwał 2 godziny. 
    To było w pr2 a zauważyłem że także Radio Maryja często nadaje piękną klasyczną muzykę.

Za to obiad mi się nie udał, jest gorszy nawet jak te co zwykle.
Ale humor szybko poprawił mi coryllus notką o sztuce współczesnej. - Ale ja, gdyby Marcel Duchamp w galerii postawił kibel, to powiedziałbym że nie skorzystam.

czwartek, 29 września 2016
Siergiej Wawiłow "Mikrostruktura światła" (1950)

    Właśnie wyrzuciłem tę książkę, teraz, podczas przeprowadzki. - Oglądałem ją kilka razy, ale nie przeczytałem, bo nie wiedziałem kim był Siergiej Wawiłow. Jaką wartość miała ta książeczka. Ale jego nazwisko we mnie utkwiło. - Teraz przeczytałem o nim w fazi1999.blox, w notce Jak-Stalin-traktował-radzieckich-noblistów. I sobie przypomniałem że coś o  nim, a może jego, posiadałem. Sprawdziłem w ZAGADNIENIA FILOZOFICZNE TEORII WZGLĘDNOŚCI (PWN 1954), ale tam go nie ma, jest za to w Wikipedii. - Tak, popełniłem zbrodnię, wyrzucając.

    Nobliści Wawiłowa: Pawieł Czerenkow, Ilja Frank, Igor Tramm, Nikołaj Basow, Aleksandr Prochorow i Witilij Ginzburg – oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla – Andriej Sacharow. On sam Nobla nie otrzymał. Ale gdy w 1958 roku Pawieł Czerenkow, Ilja Frank i Igor Tamm odbierali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki stwierdzili, że nieżyjący już wtedy Siergiej Wawiłow w takim samym stopniu zasługiwał na to wyróżnienie.

me47 w komentarzu do poprzedniej notki napisał że w foton nie wierzy

Chodzi o to, że ja napisałem tam: W ośrodku rezonans może oznacza "foton", niekoniecznie elektromagnetyczny. - A mi chodziło o to co napisałem w opisie Rys.4 pod wzorem (11), na stronie Minichrony. Mianowicie: "- Długo, długo nic, aż w pewnym  momencie, ni stąd ni zowąd, pojawia się foton - bo składowa Vr00   prędkości V,  skierowana po r00 do S, wynosi" c. - Ja podejrzewam - uważam! - że w ośrodku, w punkcie l00 , w którym cząstka ma w kierunku do cząstki S (obserwator) szybkość c , pojawia się jego, obserwatora, foton. Bo szybkość ta, składowa, jest równa szybkości "molekuł" ośrodka - a one mają szybkość c. Czyli w l00 , przy odpowiedniej fazie, występuje rezonans. Grzmot Macha w barierze c. - W próżni te "molekuły" które względem S mają szybkość c są jego eterem, własnym. W nim S spoczywa, jest przez niego unoszony. - W próżni nie ma innych eterów (fotonowych, elektromagnetycznych), także stacjonarnego - "molekuły" które względem S mają inną szybkość, nie c,  nie są jego eterem, są tylko próżnią (nie pustką!).
    Molekułami eteru są prawdopodobnie kwanty h. Mają one szybkość c tylko w układzie konkretnego obserwatora S. 
    A ten fotonowy grzmot (Macha) może nie zawsze jest fotonem, może nie zawsze kreuje parę obraz-antyobraz, bo może nie wystarczy składowa szybkość c , może ona jest tylko konieczna, ale może wymagana jest także odpowiednia faza. Może tylko wtedy zagrzmi grzmot Macha, i może tylko wtedy jest on fotonowy ...

    Wiem że to trudne do ogarnięcia, ale to dopiero szkic. Może to uproszczę. A może ktoś inny.
    A teraz pogram w kierki.

    Eter jest rezonansem. Bezstratnym układem LC. Swoich "molekuł" w pustce.
    - Rezonansem próżni? - Czy to ma sens ? ...

    Strzelam na ślepo, do niezlokalizowanego celu - jest nim model próżni.

    Molekuły h w pustce = próżnia. Cały świat jest w pustce - w (pustej) przestrzeni.

środa, 28 września 2016
Fale opóźnione i przedwczesne

Paul Davies w [16/220] napisał że "fale rozchodzące się w przód w czasie nazywane są opóźnionymi (ponieważ nadchodzą później, po wyemitowaniu, a propagujące się wstecz w czasie - falami przedwczesnymi, gdyż nadchodzą wcześniej, przed wyemitowaniem", i że te drugie, dziwne fale, zwykle się odrzuca jako "niefizyczne". Mimo że oba te rodzaje fal wynikają z równań Maxwella. A przecież te fale, co pokazują moje minichrony, pojawiają się w ruchu tachionu - jego opóźniony obraz i jego przedwczesny antyobraz. - Dzieje się to nie tylko dla fal (obrazów) fotonowych (elektromagnetycznych), ale także na przykład dla fononowych (akustycznych) - patrz antysamolot akustyczny lub antypiorun
    Wiem że Davies pisząc "rozchodzące się" ma na myśli propagację a nie kreację rozbiegającej się pary obraz-antyobraz, ale minichrony informują i o tym zjawisku, że ono też występuje, dla tachionów. - U Daviesa "rozchodzące się" znaczy oddalanie się kołowego czoła fali od źródła, rozprzestrzenianie się "wokół źródła" i że czoło fali przedwczesnej zbliża się do źródła, fala ta jest przez źródło wsysana. *
    Davies pyta dlaczego fal opóźnionych jest więcej niż przedwczesnych, ale nie zauważa że to może takie pytanie jak o to dlaczego więcej jest materii niż antymaterii. I snuje o rozszerzaniu się Wszechświata.

    Nie będę bardziej wgłębiał się w ten temat, szperał we wszystkich książkach, bo na szczęście już książek nie mam. A internet to nie to. - Ale na szczęście tej książki Daviesa nie wyrzuciłem.

    O falach przedwczesnych wspomniałem już w notkach W-spodniach-czy-w-sukience-tak-samo-klozetuje , Dlaczego-emcekwadrat , Od-dzisiaj-zamiast-Polonia-1-mam-Polsat-SPORT-News , Fale-de-Broglie'a. - A ogólnie, o falach, dumałem na przykład w Falowe-podstawy-materii. Tak sobie ...

    fale przedwczesne nazywam antyfalami.

_____________________________________________
*  Potwierdza to przykład z odwrotnie wyświetlanym filmie - na stronie 223.


      Szkoda że wyrzuciłem książki z teletransmisji. Co prawda były one raczej o kablach a nie o ośrodkach, o których więcej wie me47, a ja kable lubiłem, ale może dobrze byłoby zacząć od kabli, transmisji w drutach, "jednowymiarowych", i analogiami rozszerzać do eteru. Z rezonansu w drutach przejść do rezonansu w eterze - 1/(ε·μ)=c2 jest o nim. O elektro-magnetycznym w nim rezonansie. - Zgadzam się z em47 że kwadrat szybkości oznacza rezonans. - Nie wiem co to znaczy rezonans w ośrodku, a nawet w stalowej płycie, pamiętam że zajmowałem się tylko drutami. W ośrodku rezonans może oznacza "foton", niekoniecznie elektromagnetyczny. - Andrzeju, zajmij się tym. Może jakoś eterem jednowymiarowym, bez tensorów, nawet bez wektorów.
      Pamiętam że w drutach ważne były fazy, ale przypuszczam że ważne są prędkości. - Pamiętam że nie lubiłem elektrostatyki, że nawet na politechnice przelecieliśmy ją po łebkach, a jej wzory są trudne, zaawansowane równania całkowe i różniczkowe, które najwyżej się umiało, ale nie rozumiało. A te równania są podstawą a nie równania Maxwella. Elektrostatyka jest fizyką, elektrodynamika to już inżynierka, obecnie jest to matematyka bez fizycznego modelu. Zresztą bez ośrodka - próżni, eteru - elektrostatyka i elektrodynamika są kalekie, nieciekawe, obie bez modelu. - Pustka, to żaden model. Fizyka pochodzi z próżni, nie z pustki.

      Jak to dobrze bez telewizora, czynnego. Może jeszcze lepiej byłoby bez Internetu.
      - Żartowałem ...

poniedziałek, 26 września 2016
Profesor Andrzej Kajetan Wróblewski wygląda przyzwoicie

  Mam jego trzy książki, żadnej nie wyrzuciłem. Są to:

 1. HISTORIA FIZYKI, PWN 2007
  kopalnia wiedzy - książka którą najbardziej lubię  
   
 2. PRAWDA I MITY W FIZYCE, ISKRY 1987
  mniejsza historia fizyki - czytałem z zainteresowaniem
   
 3. WSTĘP DO FIZYKI tom 1, PWN 1984
  do niej najczęściej zaglądałem
   
 4. jak wyżej, tom 2, PWN1989 
  Dwie ostatnie napisał wspólnie z prof. J.A. Zakrzewskim - jest to podręcznik akademicki.

  Styl i treść tych książek też jest przyzwoity. - Może w Internecie są jego artykuły, może one pobudzą mnie do myślenia. 

Uwaga. - Znalazłem cykl artykułów UCZENI W ANEGDOCIE. To też może być pożyteczne. - Istnieje także książka UCZENI W ANEGDOCIE - są w niej te artykuły, poszerzone. - Niestety, nakład wyczerpany. 

A z tego co napisał prof. Jerzy Przystawa, i przedstawił dowód, wynika że prof. Wróblewski nie jest taki miły jak wygląda.  
A te anegdoty za bardzo mnie nie zainteresowały, nie pobudziły - brak w nich meritum. One raczej tylko dla ćwierćinteligencji. Dla współczesnej "kolorowej" WiŻ.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 132