__ Logika to rozum najpłytszy, posiadają go nawet maszyny.
Tagi

„Pod tą wszechstronnością kryje się pustka,
brak sympatii do czegokolwiek.”

I.I.Obłomow


A fizyka nie może być stekiem formuł nie do pojęcia, algorytmami
dla liczydeł.
Ani paradoksalna.

.Translate
into English

Translate into
other languages
- Select Language


===
Skopiuj CSS
środa, 27 kwietnia 2016
A w fizyce bez zmian

fizycy w coraz głębsze popadają abstrakcje

A oto wzory które wstrząsnęły współczesną fizyką

i inne

Ale fizycy już ich nie widzą, nagle oślepli. 
Bo już wstyd śmiać się z mojej fg
i wstyd się do tego przyznać.

Tak, Ulmowie byli nietypowi - bohaterem nie jest każdy

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało otwarte ponad miesiąc temu, ale o bohaterach - i zbrodniarzach - trzeba przypominać.
    Przeczytaj artykuł. - A niżej fragment z Wikipedii:

"Wiosną 1944 Ulmowie zostali zadenuncjowani przez granatowego policjanta, Włodzimierza Lesia (z pochodzenia Ukraińca), który wcześniej zagarnął majątek rodziny Szallów i zamierzał pozbyć się jego prawowitych właścicieli. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę, a także jego żonę, będącą w dziewiątym miesiącu ciąży i szóstkę dzieci (8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i półtoraroczną Marię). Razem z Ulmami zginęli również wszyscy ukrywani Żydzi."

Dzisiaj będzie arcydzieło "PIĘKNY UMYSŁ"

   w tvn7 o godz. 20:00 
   4 Oscary, 4 Złote Globy, 2 BAFTA, ...

Ale gdy oglądasz ten film po raz pierwszy, to nie od razu go zrozumiesz. Ja też go nie rozumiałem, zrozumiałem dopiero wtedy gdy zaczęło bardzo boleć - zobacz.

Ale nasz film Chce-się-żyć nie jest gorszy. - Będzie jutro.

wtorek, 26 kwietnia 2016
To jest piękne - glamour
niedziela, 24 kwietnia 2016
Wiele hałasu o nic

Mam wrażenie że Szekspir pisał dla radia a nie dla telewizji.

"Wiele hałasu o nic", komedia banalna, nawet nie do śmiechu. - Kenneth Branagh nie powinien reżyserować. On nawet Być, albo nie być, by spiepszył. I może powinni grać nasi aktorzy, tacy jak Ignacy Gogolewski.

Może "Burza" będzie lepsza.
- Tak jest. Nasi górą. Aktorzy i Krzysztof Warlikowski. - Ale my potrafimy jeszcze lepiej.

Tak jest - "Być, albo nie być spodobało mi się naprawdę dopiero dzisiaj, w interpretacji Gogolewskiego. - Szkoda że nie mogę znaleźć tego w Internecie.
    A Warlikowski uwspółcześnił "Burzę" aż przeraźliwie. Ale to prawda, do tego doszliśmy, cywilizacja i polityka. - Wielkość Szekspira polega na tym, że jego dzieła pozwalają na to, na tym polega ich uniwersalność. - A może to już nie Szekspir, może więcej? Może dlatego oglądam to tak zachłannie.

Boże, znów mam rację - teraz znalazłem coś takiego:

"Zamiast mądrej baśni Williama Shakespeare’a, pełnej magicznych mocy prowadzących ludzi do pojednania, w Burzy Krzysztofa Warlikowskiego mamy opowiedzianą w minorowym tonie rzecz o winie i przebaczeniu. To Burza współczesna, którą pamięta się z powodu sugestywnego świata wykreowanego przez Warlikowskiego: ..." - przeczytaj to, i obejrzyj, koniecznie.

Warlikowski mówi więcej niż Szekspir, o nas. Warlikowski poprawił Szekspira, bo Szekspir na to pozwala. Naprawdę na tym polega wielkość.
- Chwała im za to.
Obejrzyj to - przysięgam że jeśli to zrobisz, to zrobisz to w ciszy, w milczeniu.

Zobacz kto to jest Krzysztof Warlikowski.

PS. - A potem był Trzeci punkt widzenia - też mój ulubiony program, który wrócił po kilku latach (PO-komuchy zlikwidowali go w roku 2010).

Tagi: film-teatr
19:57, fg2002
Link Komentarze (2) »
sobota, 23 kwietnia 2016
PO-patrz, ach PO-patrz

Platformersi obsadzili zarząd nieistniejącej elektrowni jądrowej i przyznali sobie atomowe pensje po 100 tys. zł. A ty, szaraku, zdychaj za 1500 zł... - zobacz

Kometa już blisko

   Prawda-o-islamie

   Poza tym każdy jest tolerancyjny. I nikt oprócz  niego.

   - Gdybym wierzył w Boga, to bym go przeklinał, a nie islam.
   - Wszechmocny odpowiada za wszystko.

piątek, 22 kwietnia 2016
Jeszcze trochę o fizyce

    Fizyka współczesna jest fizyką relatywistycznych obrazów a nie ich źródeł, ale fizycy o tym nie wiedzą. O tym, że klasyczne zjawisko Dopplera zmienia relatywistycznie częstotliwość (okres, czas) obrazów. I ich długość. Czas i przestrzeń obrazów a nie ich źródeł. Że nie zmienia się absolutny czas i absolutna przestrzeń, kosmiczna czasoprzestrzeń. Czas uniwersalny - zdaje mi się że to miał na myśli Milne.
    Może kiedyś jeszcze o tym napiszę. Ale wydaje mi się że już fizykom jest przykro.

    Ale źródła oddziaływają obrazami i przyrządy je mierzą, paradoksalnie. - Obrazy są z sygnałów. - Musimy tak zmienić myślenie, się z tym oswajać. I że pomiarem jest tylko pomiar bezpośredni. A nawet z tym, że tak naprawdę mierzy tylko "radar" (każda echosonda). I że mierzy tylko chwile wysłania i odebrania sygnałów, a wszystko inne z nich liczy - jakimiś wzorami. Albo relatywistycznymi albo klasycznymi, albo zupełnie innymi.

    Źródła oddziaływają radarowo, obrazami. Ale "intuicyjnie", bez wzorów, bez rachunków, jak nietoperz.

    I to jest dualizm - korpuskularne źródło i jego "falowy" obraz.

Ale ogólnie, to nie jest za dobrze. Będą wymieniać piony wod-kan. Jakiś czas będzie wiele hałasu i nic - ani wody, ani ubikacji.

A jeśli chodzi o fizykę to nie twierdzę że wiem wszystko, ale jestem taki głupi że chcę wiedzieć więcej.

wtorek, 19 kwietnia 2016
Dzisiaj znów będzie arcydzieło "Vicky Cristina Barcelona"

    A nawet także jutro - też w Stopklatka TV.

    A moje kłopoty z bloxami nadal są. Znaczy to, że i tę notkę edytowałem kilkadziesiąt minut. Dlatego nadal nie bloguję (nie bloxuję - bo z innymi blogami nie mam kłopotów, tylko z bloxowiskiem).

  "Vicky Cristina Barcelona"

poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Przepraszam, ale znów awaria - od 15 bm. a może wcześniej
niedziela, 17 kwietnia 2016
Pytania jubileuszowe

Gdzie są te znaki dzięki którym nie jesteśmy sami
i kamienni.
I gdzie te ślady w których trwamy
po bezimiennych.

Ale to już było - zobacz.

sobota, 16 kwietnia 2016
Magdalena Fręch - piękna dziewczyna, cud na korcie

Ach, co to był za mecz! Z Tajwanem. - Rośnie następczyni Agnieszki. Teraz ma 18 lat. - Jutro gra o godz. 12:00 w Polsat Sport News. 

PS. - Niestety, nasze rezerwowe tenisistki przegrały z rezerwami z Taiwanu.

Tagi: sport
16:21, fg2002
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 kwietnia 2016
Czy nieskończenie szybki punkt jest jednocześnie na całym torze, w jednej chwili

 - nawet na nieskończonym torze? Czy nadal pozostanie punktem ale nieskończenie odległym? - I jak długo trwa ta chwila: Δt=0 czy nieskończenie długo?

    Relatywista niech zmieni nieskończenie szybki punkt na lukson, czyli punkt o szybkości światła. - W obu przypadkach odpowiedzi będą takie same (już Einstein zauważył że w jego fizyce, relatywistycznej, szybkość światła wywołuje te same skutki co szybkość nieskończona w fizyce klasycznej - na przykład nieskończoną energię) - zobacz.

środa, 13 kwietnia 2016
Wspólna Europa


z facebooka

A może Wspólna Polska? Dla wszystkich korporacji? A najmniej dla Polski?

wtorek, 12 kwietnia 2016
Dopplerowska interpretacja relatywistycznego paradoksu blźniąt

    Bliźniak A0 pozostaje na Ziemi a Bliźniak B0 odlatuje ... 

 1. Przyjmuję że bliźniaki A0 i B0 są zegarami o jakiejś długości |A0| i |B0| i tikają z jakąś częstością, czyli w jakichś odstępach (okresach) czasu.
 2. Zegary nie widzą się wzajemnie - widzą tylko obrazy partnerów: 
  - zegar A0 widzi obraz B zegara B0 i odwrotnie - zegar B0 widzi obraz A zegara A0
 3. . . .    to będzie rysunek, a może kilka

  Ale na razie resztę zrób sam, korzystając z notki Czym jest świat (i ewentualnie z innych) oraz z podanej w niej tożsamości γR  którą pokazuję także na końcu tej notki. - Ja zrobię to później, bo już jest rano, więc idę spać.


  A może najpierw rozpatrz pojedynek dwóch dżentelmenów strzelających podłużnymi zegarami. Gdy dżentelmeni stoją, oraz gdy się wzajemnie zbliżają i oddalają. - Jak widzą wtedy pociski-zegary?

Ta notka potwierdzi że relatywistyczne paradoksy Einsteina istnieją, są zjawiskiem fizycznym, mechanicznym, ale dotyczą obrazów a nie generujących je obiektów. I że są zjawiskiem klasycznym, bo są efektem klasycznego zjawiska Dopplera. - Ale nie wiem czy potwierdzi także to na co zwrócił uwagę prof. Arkadiusz Góral - że także dylatacja jest odwracalna, czyli że po powrocie bliźniaka podróżującego, powróci on do wieku bliźniaka nie podróżującego (zobacz notkę O-tym-czy-kontrakcja-i-dylatacja-są-takie-same). By to rozstrzygnąć nie wystarczy matematyka - trzeba będzie mocno pofilozofować by matematykę zrozumieć fizycznie. - Pewne wydaje się tylko że po powrocie oba zegary znów będą jednakowo tikać, ze spoczynkową częstotliwością ν0. - bo wtedy K=1 a wzajemna szybkość β (dopplerowska) będzie zerowa.

Tożsamość 

gdzie K=1+βT    - zobacz więcej 

czynnik Lorentza


Przepraszam, ale była awaria z telewizją i teraz od nowa programuję dekoder - może to potrwać kilka godzin.

Spać poszedłem dopiero przed zmierzchem, ale już przed 21-szą obudziła mnie sąsiadka z góry, bo rura u niej pękła i teraz woda łazienkę mi zalewa. Ale już przyjechało pogotowie awaryjne. - Inna sąsiadka powiedziała że w maju, czyli może już za kilka dni, wszystkie rury wod-kan będą wymieniać, bo to żeliwo i stal sprzed ponad 40 lat. - Oj, się będzie działo ...
    Jutro też nie miałem spokoju - najpierw przyszedł facet sprawdzić szczelność instalacji gazowej, potem chłop z jajami ...

poniedziałek, 11 kwietnia 2016
W poniedziałek też odpoczywam

   
Graydon Parrish  artodyssey1.blogspot.com  &  graydonparrish.com W poniedziałek też nie piszę, nawet nie czytam, ale Ty możesz trochę przeczytać - na przykład cały fizykafg.blox. Najlepiej kilka razy. 

Albo, korzystając z tego co w notce Czym jest świat , wyjaśnij po dopplerowsku tajemnicę relatywistycznego paradoksu bliźniąt.
Bo jeśli tego nie zrobisz, to ja to zrobię

niedziela, 10 kwietnia 2016
Nie wstydź się, na początku wszyscy jesteśmy dziewczynkami


foto Татьяна Шабанова czyli Tatjana Szabanowa
&
Владимир Алексеев

A "Sztuczki" to nadal mój ulubiony film. - Ani komedia, ani dramat - on jest o wiele lepszy.

A po nim był film Czekajac-na-wyrok. Go też już widziałem - też dobry.

piątek, 08 kwietnia 2016
Czym jest świat

    Giordano Bruno mówił że świat jest nieskończony i jest nieskończenie wiele światów. - Ale czy każdy z tych światów jest inny? - Może świat jest jeden ale istnieje nieskończenie wiele jego obrazów? - A może nie. - Na pewno obrazów jest więcej niż ja spostrzegam. A nawet niż spostrzegamy wszyscy, razem, jednocześnie, nawet z wszystkimi zwierzętami, różnymi obrazami. Elektromagnetycznymi, grawitacyjnymi, akustycznymi i Bóg jeden wie jakimi. - Który Bóg? 
    Są różne obrazy, tkane różnymi sygnałami, o różnych szybkościach, częstotliwościach, i Bóg raczy wiedzieć ... - Obserwator K, klasyczny, nie wiedząc o tym, widział świat obrazami nieskończenie szybkimi. Takimi jakimi widzi nasza wyobraźnia.
    To jest filozofia. Filozofia, a nie o filozofii. Dla mnie filozofia jest tylko narzędziem, tak samo jak matematyka. Filozofia mówi o tym co widzi człowiek, a fizyka mówi o tym co widzi bezrozumna materia, a nawet tylko co widzi cząstka elementarna. Jak ona oddziaływa z inną cząstką. Bez psychologii. - Reszta jest rzemiosłem, inżynierią. Mnie interesuje już tylko moja fizyka, budowana moją filozofią.

    Fizycy współcześni mniemają że ich wzory liczą świat, jego czasoprzestrzeń, własną, a one liczą tylko jego obrazy, zniekształcane przez zjawisko Dopplera. Przez opóźnienia. - Zjawisko Dopplera zniekształca obrazy a nie ich źródła, np. zegary - w ruchu wydłużają się okresy czasu sygnałów docierających od zegara do obserwatora (do cząstki) a nie spowalniają zegary. I kurczą się długości fali (sygnału) a nie przestrzeń zajęta przez ruchome zegary i inne rzeczy.

    A gdy chcesz zaniepokoić się bardziej, to zajrzyj do innych moich notek, na przykład do To-jaki-jest-świat i do Na-początku-też-wymyśliłem-Boga oraz do Klasyczne-zjawisko-Dopplera-wyjasnia-wszystkie-relatywistyczne paradoksy
    Nasza wyobraźnia jest klasyczna, euklidesowa.

itd.. itp.  - Wiem, że znów nabaganiłem. Że to tylko pomysł, nawet nie szkic, filozoficzny. Burza w mózgu. - Moje blogi nie są jeszcze wewnętrznie niesprzeczne, jak moja witryna WWW. W moich blogach jeszcze się zdarza mowa-trawa, czyli język dyplomatyczny, ale rzadziej niż w fizyce współczesnej. 

30 lat temu moją fizykę galileuszowską nazwałem dopplerowską - to był strzał w dziesiątkę.

PS. - Tożsamość

 

gdzie K=1+βT    - zobacz więcej 

czynnik Lorentza 

poniedziałek, 04 kwietnia 2016
Natalie Cole nie żyje

Zmarła ostatniego dnia ubiegłego roku. Mając 65 lat.
Lubiłem ją, jej ojca nie, ale to jest piękne
- zobacz i posłuchaj.

Tagi: muzyka
19:43, fg2002
Link Dodaj komentarz »
Nieprawda że kradzione nie tuczy

    Złodzieje wszystkich krajów świata już dawno połączyli się. 
    Zdaje mi się że o tym pisze momotrafal.salon24.pl 

niedziela, 03 kwietnia 2016
Są gusta i gusidła

Ale poniższy ranking wygląda na świadomą, zamierzoną kompromitację nowych władz.

Czyli dywersanci są nie tylko w Janowie Podlaskim.
Ale ich szefowie są ci sami, i tajni.

Nowy szef TVP powinien kontynuować zmiany.
I inni szefowie, także w Janowie - oczywiście nowi.

.

piątek, 01 kwietnia 2016
"Przeciwko Polsce została uruchomiona potężna kampania propagandowa,
 w którą zaangażowane są duże pieniądze"

  – mówi Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths.

Fundacja „From The Depths”– organizacja charytatywna założona przez Jonnego Daniels'a, której celem jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami a Żydami. Zarejestrowana w Warszawie w maju 2014 roku.
Fundacja współpracuje z osobami ocalałymi z Holocaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, a szczególnie z Europy Wschodniej.

środa, 30 marca 2016
Nie dywizja a brygada, czyli część dywizji

Co prawda brygada może być samodzielna, na prawach dywizji, ale to nie znaczy że musi ona być taka wielka jak dywizja. - Służyłem w jednostce na prawach dywizji, a były to tylko 2 kompanie i pluton administracyjny. Jej dowódcą był pułkownik dyplomowany mgr inż., były dowódca dywizji i był to jego awans (byliśmy pierwszą polską jednostką rakietową - szkoliliśmy obsługi polskich baz rakietowych).

USA przyśle do Europy Wschodniej 1 brygadę pancerną, 4,5 tysiąca ludzi i najnowocześniejszy sprzęt. - Do Europy, co znaczy że niekoniecznie do Polski. Ale lepsze to niż nic. Kontakt z wielkim światem.

PS. - W moich czasach drużyna to było 10 żołnierzy, standardowy pluton to 4 drużyny, kompania to 4 plutony, batalion to 4 kompanie, pułk ... brygada ... dywizja ...
- Wcześniej byłem w Szkole Radiolokacyjnej. Kompani było dużo, w 2 batalionach - w oficerskim (podchorążowie) i w podoficerskim (elewi).

Radio "Erewań" donosi że Mateusz Kijowski jedzie do Kongresu

  A on w to uwierzył. - Ale potem się zmitygował i zdementował.

A może czarna wdowa.
Albo owca.


    A jeśli chodzi o polskie radio i tvp to kristofor.blox może ma trochę racji, ale to okres przejściowy, nowe twarze i głosy, niektóre jeszcze nieopierzone. - One i tak są lepsze od dotychczasowych profesjonalnych fałszerzy.
    Ale zdaje mi się że w naszych mediach trwa dywersja. Bo po co straszą nas wiadomościami na przykład ze szmatławca Bild-Zeitung (niemiecka gazeta codzienna o charakterze sensacyjnym w formacie tabloidu - Wikipedia). Albo tym co myślą o nas tuzinkowi amerykańscy kongresmeni. Podejrzewam że chodzi o to byśmy wierzyli w to, że cały świat jest przeciwko rządowi który demokratycznie wybraliśmy. Że cały demokratyczny świat a nie tylko obrońcy mafijnych interesów.

A portal fronda.pl pobudza krążenie, jest aktualny i emocjonalny. - Podoba mi się. Ale mało o nim wiem - wydaje mi się że dużo w nim śmieci (reklamy, komunikat o cookietach - gęsto ich, jedne na drugich). Może to nie misja, ale biznes, przede wszystkim. - Trudno dotrzeć do sedna, czyli mówiąc po polsku, do meritum.

wtorek, 29 marca 2016
"masz oczy jasne, my mamy ciemne, ale świat widzimy tak samo"

mówili Cyganie do Jerzego Ficowskiego, odkrywcy, tłumacza i przyjaciela Papuszy. A według niej ten fakt świadczy o tym, że Świat istnieje naprawdę a nie tylko "w głowie", bo wszyscy spostrzegamy go tak samo, czyli go sobie nie wymyślamy. - To pięknie transponuje z tym co podpowiedział mi mój kanadyjski przyjaciel Andrzej em47. Mianowicie że światło nie rozchodzi się w czysto geometrycznej pustce, czyli w niczym co się tylko krzywi, bo ta "pustka" posiada fizyczne właściwości, elektromagnetyczne, określone jej przenikalnościami. Czyli światło rozchodzi się w fizycznym ośrodku a nie w "geometrycznym". Nie w polu niczego, ale w polu eteru.

    "Jak pięknie wpatrzeć się w toń rzeki i powiedzieć jej wszystko." - powiedziała Papusza.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 128