__ Logika to rozum najpłytszy, posiadają go nawet maszyny.
Archiwum
O autorze
Tagi

„Pod tą wszechstronnością kryje się pustka,
brak sympatii do czegokolwiek.”

I.I.Obłomow


A fizyka nie może być stekiem formuł nie do pojęcia, algorytmami
dla liczydeł.Translate
into English

Translate into
other languages
- Select Language


===
Skopiuj CSS
piątek, 28 lipca 2017
Petru nie życzy sobie, żeby bez jego wiedzy ktoś go śledził

   Dziwne ... 

Tagi: erotyka
12:36, fg2002
Link Dodaj komentarz »
Wróciły obrazki

Dzięki czemu mój blog znów jest najpiękniejszy. I najmądrzejszy, bo większość obrazków to wzory, matematyczne, najprostsze i najfizyczniejsze, w fizyce. Czyli takie jakie w fizyce mają być.

 

foto Алекса Алексан

czwartek, 27 lipca 2017
Einstein się nie mylił

 - Pomyłki Einsteina? - To oszczerstwo!   - W związku z tym, Szanowny Kliencie, zrobimy cię w bambuko : 

Ale najbardziej mi żal odpowiedzi eksperta na pytanie o teorie względności - ekspert odrzekł że już wystarczy powiedzieć że to zjawisko Dopplera. - Teraz nie mogę tego znaleźć - a było to wtedy gdy w NEXUS znalazłem artykuły Tłamszone odkrycia w fizyce.

A w polityce nie mniejsze świństwa robili i robią tuskie ("obrońcy demokracji"), większe niż tłamszenie. - Także ja o nich zapomniałem. Ale teraz znalazłem moją notkę SIATKARZE POPIERAJĄ, mistrzowie świata ...

Dlaczego


Andrew Tift - portret

wtorek, 25 lipca 2017
Przypominam że z końcem tego miesiąca znika moja witryna WWW z moją fizyką fg

To znaczy że z dniem 1 sierpnia, czyli za kilka dni, link (adres) http://www.zbit.smsnet.pl/ traci moc (będzie prowadzić w pustkę). Ale tę witrynę przeniosłem (skopiowałem) już do Friko.pl - ma tam adres http://fizyka-fg.za.pl/ . Jest on już w linku fizyka WWW-fg w Zakładkach w tym (w niniejszym) blogu zbit.blox. - Friko znaczy "za nic", darmo, czyli za reklamy - niestety, one tam są (w SMSNET reklam nie było).
    Jeśli chcesz wiedzieć więcej to kliknij niżej tag moje WWW-fg.

A z tym (z niniejszym) blox'em nadal kłopoty mam ogromne. Mianowicie od wczoraj brak wielu obrazków w tegorocznych notkach - najwięcej w nowszych. Obrazki niby są w zasobach - są zapisane ale nie można ich także tam zobaczyć (widać krzyżyk). - W przeglądarkach IE i Google Chrome.

Ale najbardziej mi żal pani Ireny Dziedzic, najprawdziwszej, największej, gwiazdy telewizyjnej. Nie ma równej Jej na całym świecie. - Najwyższa klasa.

Mnie też jest niebardzo

foto Aleksandr Antonjan

Алесандр Антонян

vel Antchous

poniedziałek, 24 lipca 2017
Zajtenberg też udaje przygłupa

Twierdzi że nie ma tachionów a jest antymateria. - Ja twierdzę odwrotnie, że są tachiony a niema antymaterii.  Są anty­obrazy materii nadsygnalnej, czyli tachionów. Obserwator widzi tachion jako parę obrazu i antyobrazu materii. Tak tachion zawsze z nim oddziaływa, jako para. - Nikt nie "widział" samej "antymaterii" (antyobrazu). - To udowodniłem i o tym poinformowałem w 1985 roku, minichronami (w Internecie są one od 2002 roku). - Także na stronie Echolokalizacje pod i nadsygnalnychpokazuję jak są postrzegane (jak oddziaływają) tachiony.

Widzisz obrazy które są w tobie, nie widzisz obrazów w locie, które jeszcze do ciebie nie dotarły, nie pobudziły twoich zmysłów, "detektorów". Wtedy widzisz obrazy które powstały wcześniej, daleko, w różnych chwilach i odległościach. - Jeśli to jest obraz zegara, to widzisz na nim tę wcześniejszą chwilę. - W jednej chwili ("jednocześnie") widzisz (lub na przykład słyszysz) różne zegary, które powstały w różnych chwilach, w różnych odległościach. A mimo to nie jest to szum, jest dla ciebie czytelne, informacyjne.
    To trudno zrozumieć, musisz potrenować wyobraźnię, bo bez tego nie zrozumiesz fizyki, będziesz bleblał o własnościach macierzy i innych takich.CDN - mamy kłopoty z bloxami.

Obudziliśmy się z ręką w nocniku

Prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. 
- Pozostajemy Gubernią IV Rzeszy.  Tak ktoś to określił.

niedziela, 23 lipca 2017
Igor Janke nigdy mi się podobał

Mógłby chociaż imię zmienić.
Nazwisko też. I charakter ...
A przede wszystkim uśmiech. 

Przestał mi się podobać w podejrzanych okolicznościach
- Jego notki są coraz obłudniejsze. On już jawnie hamulcowy, "były dziennikarz". Rozbraja nas walką o demokrację, tak jak niedawno "walką o pokój". Pacyfista.

Aktywny uśmiech, dyżurny. Ale bez jaj.

Lepiej przeczytaj komentarz przyzwoitego Polaka :

kunigas17   Polak, katolik, litewski szlachcic 
- powyższy komentarz wpisał u Wierzbickiego.

piątek, 21 lipca 2017
Pamiętaj że

Ale zapomnij relatywistyczną legendę o bliźniakach, że jeden się kurczy a drugi nie. A nawet że kurczy się pustka, czyli nic. A czas odwrotnie, się wydłuża. - Że nawet wszystko się krzywi, nawet pustka, czyli nic.

Będę ci o tym przypominał, bo po to jestem.

Ten wzór pozwala uwolnić fizykę od hiper-matematycznego bełkotu nie wiadomo o czym. Całą fizykę, także kwantową. I uwolni!
 

„Nie dajmy posłuchu tym, którzy dziś, podpierając się filozofią, przepowiadają upadek kultury i akceptację niepoznawalności. Dla nas nie ma niepoznawalnego, a moim zdaniem dotyczy to wszystkich nauk przyrodniczych. Sprzeciwiając się głupiej niepoznawalności, proponuję tę odpowiedź: Musimy wiedzieć. I się dowiemy.”  Hilbert

"Nigdy nie jestem zadowolony, dopóki nie potrafię wyobrazić sobie modelu mechanicznego:  jeżeli potrafię,  rozumiem; jeżeli nie potrafię, nie rozumiem.”  Kelvin

„Jeśli nie potrafimy wyjaśnić wyniku w prosty sposób, bez odwoływania się do matematyki, to tak naprawdę go nie rozumiemy."  Rutherford 

Ten wzór uwalnia fizykę od relatywistycznych zabobonów. Pozwala na ich racjonalną interpretację, euklidesową. Zobacz.

Oni patrzą tam gdzie, dzięki mnie, wyobraźnia już sięga - na  nowy świat.


namalował DGMazica 

 PS.

Niniejszym przypominam że prof. Eine 25 czerwca wreszcie potwierdził że istnieje polskie ujęcie euklidesowe SR (szczególnej teorii względności) i że jestem jego autorem. Uczynił to niezbyt rzetelnie, ale to zawsze coś. Zwłaszcza że gremium nadal milczy - nawet się nie śmieje. 
    Natomiast cudze chwalicie ...

Cała "relatywistyka" to po prostu efekt klasycznego zjawiska Dopplera. Maleńka literka duże K.

Ale fizycy też mają swój KOG - Komitet Obrony Głupoty. Bronią honoru (?) a może koryta.
Także prof. Arkadiusz Jadczyk. - Milczenie jest podłością.

czwartek, 20 lipca 2017
Prawo i Sprawiedliwość jest prawem natury

A na domiar dobrego, cudowny artykuł Barbarzyńcy-w-polszczyźnie autorstwa Waldemara Żyszkiewicza, też bardzo raduje mą duszę.

środa, 19 lipca 2017
Mój laptop chce się zarejestrować, ale po angielsku

   A ja tego nie rozumiem - może ktoś mi wytłumaczy po co

Mam co prawda Notebook ASUS Podręcznik elektroniczny, ale on ma 128 stron.
Zdaje się że chodzi o rejestrację konta użytkownika. Ale nie wiem czego użytkownika - laptopa (ASUS} czy Windowsa (Microsoft). - I po co?! - Czy bez tego nie będę na przykład aktualizowany? Czy może nie będą przysyłać mi reklam?

   A co o tym myśli Tłumacz Google

To nawet nie banały

ekonarzewska.blox "moje przemyślenia" jednakowo zachwyca się fizyką i parafizyką, w sensie paranormalną. Podobnie jak prof. Jadczyk, ale on zna się na fizyce i może nawet na paranormalności. - A ja zachwycałem się ekonarzewską, czytając jej ekonarzewskae.blox  "Naszych dziejów ojczysych - najkrócej" (tak jest - ojczysych). Ale teraz i w to wątpię. A liczyłem na to, że ona się zna na tym o czym pisze. Potem myślałem że zna choć trochę i miałem zamiar jej teksty poddać popularnonaukowej, życzliwej, krytyce. Ale to jest mniej niż zero. - Ale poza tym poza pseudonauką krzewi ona wirtualną demokrację, totalnie. - Fatalnie.
    Wiem, powinienem tej notki nie pisać, ale poświęciłem jej notkom dużo czasu i nie chcę żeby ten czas był stracony, absolutnie.

    Nie przypisuję tej notce żadnego "merytorycznego" tagu, bo ona jest o niczym. Nie dotyczy ani nauki, ani rzemiosła, ani filozofii. - Poprostu "erudycja".

    Ale potem przypomniałem sobie co prof. Staruszkiewicz jesienią 2004 roku napisał (było to w FOTON 88 wiosna 2005), że szczególna teoria względności jest bezbłędna i nieśmiertelna. - A dokładniej, tak:

"Szczególna teoria względności to wielkie odkrycie o trwałej wartości. Za 2000 lat, jeżeli oczywiście ludzkość przetrwa te 2000 lat, co wcale nie jest pewne, szczególna teoria względności będzie uczona w swej obecnej postaci, tak jak my uczymy się geometrii Euklidesa, która przez ubiegłe 2000 lat zupełnie nie zestarzała się i dalej stanowi podstawę wykształcenia każdego przyrodnika."

Tyle warte są autorytety. Futurolodzy. - A przecież mnie zna, z czytania. Bo na pewno to czytał. A na pewno to o czym jest w tym czego może jednak na pewno nie czytał. :))

wtorek, 18 lipca 2017
Najkrótsze renormalizacje
  1. to co nie może być a jest, jest niefizyczne (nadświetlna szybkość, fazowa, falowa);
  2. jeśli nie zgadza się teoretyczny bilans energii (i masy), to wymyśl nieobserwowalną cząstkę, neutrino.

To, że wykryto (zarejestrowano) neutrina ... albo cząstkę Higgsa ... należy między bajki włożyć.
I że mion udowodnia dylatację. Oraz że mion nie jest elektronem.

Cząstka Higgsa jest zbędna, wystarczą kwanty h (kwanty działania) by miały masę (i energię) pozostałe cząstki.

A nadświetlne obiekty, czyli tachiony są a nie mogą być, według obowiązującej teorii. - Ale antymateria jest a bez tachionów być nie może - to pokazują moje minichrony.

- Wiem że to treści jeszcze nieprecyzyjne, ale tu (i ówdzie) znajdziesz niektóre szczegóły.

PS. - "Ja też wolę tę nowalijkę, która kiedyś zatańczyła tango z Alem Pacino - vide: youtube".

- Wolę bardziej niż Dorotę Stalińską. Której zresztą nie lubiłem od dawna, za jej "dramatyczny" Krzyk (film) właśnie. - Jako aktorka też była prymitywna.

poniedziałek, 17 lipca 2017
Neutrino jest zawsze lewoskrętne a świat jest zawsze lewostronny

Bez względu na to gdzie głowę obrócę, zegar zawsze tika z mojej lewej strony i radio gra zawsze z mojej lewej strony. W ogóle zawsze wszystko dzieje się po (mojej) lewej stronie - akustycznie. A oczy informują mnie, że radio jest gdzie indziej, zegar też. I wszystko. - Tak było do dzisiaj, ale dzisiaj przepłukano mi prawe ucho i słyszę świat inaczej, tak jak niegdyś. Moje uszy, aparat słuchu, znów lokalizują wszystko prawdziwie. Bo chyba teraz jest prawdziwie, taki jest świat.
    Ale neutrino ... 

    To, że neutrino zawsze jest lewoskrętne, świadczy o tym że go niema.
    Neutrino jest renormalizacją Einsteina wzoru E=mc2 , jego relatywistycznego rozwinięcia. 

    Moje neorelatywistyczne rozwinięcie eliminuje neutrina, czyni je zbędnymi - ich nie ma. 

    Cieszmy się więc tym co jest:


Młodzi, sympatyczni.
Wielka Brytania - najważniejszy sojusznik Polski w Europie.

Steve Hanks

Steve Hanks  in artodyssey1.blogspot.com

niedziela, 16 lipca 2017
de Bill jest coraz bardziej chamski

Już gdy chce ze mną pogadać, zatrzymuje mój komputer. O czym pisałem w notce Sprawdz-ustawienia-prywatnosci-aby-przygotowac-się. Ale teraz jest jeszcze gorzej - on nie czeka aż ja się do niego zgłoszę, ale wrzuca do mojego komputera umyślnego i to go mam kliknąć. Dlatego dzisiaj już musiałem, bo po każdym włączeniu komputera on natychmiast się pojawiał i zajmował mój komputer, czyli go blokował. I teraz de Bill aktualizuje mojego Windowsa 10 do Windowsa 10 dla tfurcuf. A że mój internet jest najwolniejszy w nowoczesnej Europie, to minęła godzina a on zaktualizował dopiero 25%. I to tylko wstępnego etapu.

Po 2 godzinach jestem tfurcom. Ale z oferowanych bajerów zrezygnowałem, ze strachu. - Zdaje się że skorzystałem z Edge, bo teraz przeglądarka wygląda dziwnie. Nie ma nawet helpu (Pomoc).

    I z obrzydzeniem zauważam mnóstwo "polskich liberalnych demokratów", tyle ich nigdy tu nie było. I aż takich, jak na przykład Aneta Kruk. - Co ta szmata o Polsce Włochom opowiada! Szczyt chamstwa i bezwstydu.
    Chyba wrócę do starego Windowsa 10. 

    "Polscy liberalni demokraci" nie ukrywają że jeśli "bratnia pomoc" ich nie zawiedzie, to stadiony zamienią w polskie obozy. Takie jak w Ameryce Łacińskiej były. Nawet listy skazanych już ogłaszają.

sobota, 15 lipca 2017
Na pytanie jaki jest świat, odpowiadamy jego obrazami

  - To jaki jest świat ?

  Filozofowie odpowiadają już udręczonym szeptem. Jak obrazami malarze. W jazgocie liczydeł umilkli fizycy.

Tagi: fizyka
08:01, fg2002
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 lipca 2017
Sprawdź ustawienia prywatności aby przygotować się do następnej aktualizacji

- tak zaczyna się okno, które ni stąd ni zowąd pojawia się na ekranie i blokuje cały komputer. Nie zamkniesz tego okna nawet Menedżerem zadań, bo on też jest zablokowany. Nawet gdy wyłączysz komputer i go włączysz to ono natychmiast się pojawi i blokuje. Na szczęście nie zawsze. - Może gdybym kliknął któryś link znajdujący się w nim to by się zamknęło, ale ja tak nie chcę, bo tak można złapać wirusa. A jego nachalność jest podejrzana - przecież taka firma jak Microsoft nie mogłaby być świnią pozwalającą sobie na taką dywersję. - Microsoft przede wszystkim by spytał czy chcę Windowsa dla twórców, a ja nie chcę. - I to okienko samo by się zamknęło, bez kliknięcia. - Zobacz ciąg dalszy.
    Tak ono wygląda (Kliknij ten obrazek a dowiesz się co Microsoft ma na myśli).


Najprawdopodobniej jest to obrazek z Microsoftu, ale może tylko obrazek - do tego który blokuje mój komputer może piraci przyczepili szkodliwy program, jakiegoś wirusa. - W ten sposób zmienili mi hasło do mojego facebuka. I prawdopodobnie tak zepsuto mi PC-ta, bo coś kliknąłem. - Zobacz. - Już 4 miesiące PC stoi bezczynnie. Teraz nawet nie można go włączyć - nawet wentylatorki się nie kręcą. Czyli męczę się laptopem, a laptop to śmieć elektroniczny.

Komentarze
ciberche

tak to aktualizacja Creators Update - moim zdaniem możesz instalować śmiało. I po tym kroku już bym przeszedł na defendera tylko, z antywirusa zrezygnuj, zobaczymy jak to zadziała, u mnie na razie na 2 laptopach jest wszystko ok (poza problemem z drukarką na tym starszym o czym pisaliśmy).

fg2002 
Tego defendera się boję. Ale darmowy Avast może nie jest lepszy. - Norton, najtańszy, jest w zepsutym PC.
A ten Windows 10 dla tfurcuf w czym jest lepszy od obecnego? - Ja już boję się zmian. - Gdy przechodziłem z 7, 8, 8,1 na 10 to miałem 2 sprawne komputery, czyli jeden zawsze był w odwodzie, czyli nieudane aktualizowanie nie groziło katastrofą. - Przekonaj mnie że warto, jeśli naprawdę warto. - Ale to dziwne że Microsoft teraz rozdaje Windowsy za darmo.

Boję się także dlatego, że gdy Windows rypnie to ja nie mam go na płycie, tylko - podobno - w jakiejś tajnej partycji. - Nie wiem jak w razie czego go zainstalować. Nie wiem nawet który jest tam Windows - 8, 8,1 czy 10.
Na płycie mam Windows 7. - Wszystkie legalne.

No i dlaczego pokazane tu okno blokuje mój komputer - że mogę tylko kliknąć te 3 linki które są na nim. Poza tym komputer na nic nie reaguje. - Może oprócz Microsoftu takie okno podrzucają także terroryści, i mam je od nich?

czwartek, 13 lipca 2017
Polecam

  shitcofnerfia.blox 

  Na szczęście. Bo dzisiaj jest 13-tego a jutro piątek. Czyli znów się udało.

  Polecam także Konfrontacje. Bardzo polecam, z radością. - Jak nie Reagan i Papież, to Trump - i PiS.
  - A Verhofstadt to nie tylko taki wygląd jak nazwisko, ale w ogóle. - Zobacz.
  To porąbany facet, mówiąc delikatnie.

środa, 12 lipca 2017
Real, Wirtual i Kopacka

Wacław. - A Politechnika Łódzka zrobiła najlepszy wiatraczek, miejski (mały wiatrak - po angielsku GUST). Wielki sukces łódzkich studentów! (18 i 4 opiekunów). - To ci dopiero ...
    A ja zrobiłem nową fizykę. Einsteina, ale euklidesową, szczególną teorię względności (STW). - Może samemu nie wolno? Zabrania BHP ? Bo dlaczego nikt mnie za to nie chwali. - Owszem, pochwalił Jeden ale dawno temu, i nie mnie ale prof. A.Staruszkiewucza. Nawet go poklepał.

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, głupstwo było, głupstwo będzie" - mówili klasycy. A ja przez nich, przez ten cytat, mogłem oblać maturę. Bo pani mgr Borowska zakazała mi używać cudzysłowów. Ale widocznie mnie lubiła.


Uwaga.
- Jeszcze rok temu nie pisałem że zrobiłem euklidesową STW ale że Einsteina STW, czyli pseudoeuklidesową, zbudowałem sposobem euklidesowym, jako paraecholokalizację eRT. I uważałem że ona jest błędna i zbędna, że wystarczy moja echolokalizacja eT - że nią można projektować akceleratory. - Dopiero w ubiegłym roku zrozumiałem że to nie tak - że Einsteina relatywistyczne paradoksy są najprawdziwszym faktem fizycznym, bo dopiero wtedy w moim euklidesowym rozwinięciu Einsteina wzoru E=mc2

 

klasyczny (euklidesowy) współczynnik Dopplera, czyli współczynnik K jest niepodważalnym dowodem tego, że relatywistyczny wzrost energii ruchomej masy m0 jest klasycznym efektem klasycznego zjawiska Dopplera.
    Poza tym, dzięki temu, wtedy zrozumiałem że wszystkie relatywistyczne paradoksy, nie tylko ten paradoks energii, nie zniekształcają świata, ale jego obrazy.

    Ale ja ten wzór wyprowadziłem w 1986 roku, sposobem euklidesowym, czyli wtedy, 30 lat temu, udowodniłem że STW Einsteina jest euklidesowa, bo - tak uważam - to co można zbudować euklidesowo nie może być nieeuklidesowe. - Jeśli ktoś twierdzi że to nieprawda, niech to udowodni - matematycznie, logicznie. Topologicznie ...

PS. - Ale nie tylko obrazy ... - Bo wyobraź sobie że zbliża się do ciebie, "wzdłużnie", drabina. - Jej obrazy będą miały gęstsze szczeble, niż spoczynkowe. Ale gdy ta drabina uderzy w ciebie, i będzie cię przenikać, to też z jakąś częstotliwością (gęstością "szczebli"? - kwantów h). Czyli z większą energią.
    Ale to jest oczywiste. Zjawisko Dopplera dotyczy obrazów i ich źródeł. - Ale nie paradoksy, relatywistyczne - w drabinie szczeble pozostają na swoich miejscach. obrazy są ulotne a źródła trwałe.
    I nie musi ciebie przenikać - może być jakiś inny detektor, czyli odbiornik.

    Aby do tego się przyzwyczaić, z tym się oswoić, aż do nawyku, trzeba wyobraźnię trenować, sobie wyobrażaniem.
    Ale gdy się z tym aż tak oswoisz, nie będziesz musiał sobie tego wyobrażać - przecież nie musimy wyobrażać sobie nawyków. One są instynktowne. 
    Ale aż tak oswojone rzeczy i zjawiska znikają z pola widzenia, jak powietrze, i eter. - Wtedy, w razie czego, gdy dostrzeżesz coś nowego, niezrozumiałego, musisz się do mnie zwrócić. 
    Żartowałem. - Ale kiedyś takie sprawy lubiłem.

_________________________________
_________________________________ 

 

A portal Friko.pl nie zawsze mi się podoba, bo na przykład czasem reklamy zasłaniają moje teksty. Wtedy moją witrynę WWW zobaczysz tak


Zamiast tak jak było
i jeszcze 2 tygodnie będzie, w płatnym portalu SMSNET  ......
czyli tak .............................................................

 

Tak było, i jeszcze 2 tygodnie tak będzie, w płatnym portalu SMSNET.
- Czyli szukam płatnego, absolutnie pustego miejsca, bez szablonów i innych śmieci.
I najlepiej całkowicie po polsku, także z polskim helpem. I płatny w złotówkach.

Wielu oczywistych spraw i rzeczy nie rozumiemy, nawet nie zauważamy.

Różne skutki wywołuje uderzenie źródła i obrazu. Na przykład reflektora i emitowanych przez niego fotonów.

O zbliżających się drabinach myślałem już w styczniu. I  o  garściach grochu. Ale nie wiedziałem że to eksperymenty myślowe.
- Muszę o tym jeszcze pomyśleć.

wtorek, 11 lipca 2017
Mazguła taki

   I jego harcerze.

namalował DGMazica

poniedziałek, 10 lipca 2017
Islamki też mogą być ladne

 NN - dziewczyna z facebooka

 autor stefanosspyridakis

Tagi: erotyka
23:29, fg2002
Link Komentarze (2) »
Fotografia artystyczna

  Każdy obraz opowiada całą historię.

I wszystkie obrazy.autor today the bunny lost all tracks of reality

    Ja jednak nie potrafię bez fotografii, bez obrazów. I muzyki. - Brakuje mi Okniańskiego i fotografii humanistycznej. I Daszy Zaytsewej vel Animal Instinct, takiej jaką była. I kilku innych. Ogólnie, takich fotografii - obrazów - jakie tu pokazuję. - Chyba ten blog znów zamienię w fotograficzny. 
    Gdy oglądam zdjęcia Julii Loginova Łoginowa to (najczęściej) też się śmieję, lub się uśmiecham, a gdy patrzę na te fotografie, to płaczę.

Grunt to zdrowie
Tagi: 500+ dzieci
02:24, fg2002
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 142